MarynarzSwiata.pl jako pierwszy blog na świecie dołączył do deklaracji Neptuna.

Blisko 700 firm i organizacji na całym świecie łączy siły, aby pomóc rozwiązać morski kryzys humanitarny marynarzy. Dzisiaj do tej misji dołączył również mój blog MarynarzSwiata.pl.

Jest to o tyle ważne dla mnie, iż MarynarzSwiata jest pierwszym blogiem na świecie, który dołączył do tej akcji i znajduje się pośród światowych liderów branży morskiej (AP Møller – Mærsk, BP, BW, Cargill, COSCO, DOW, Euronav, MISC Group, NYK, Rio Tinto, Shell, Trafigura, Unilever i Vale) Wszyscy podpisali “the Neptune Declaration” w sprawie poprawy warunków załóg morskich i wznowienia podmian marynarzy na całym świecie

Ten dzień 26 lutego 2021 przechodzi do historii i mam nadzieję, że ta trudna misja, którą MarynarzSwiata.pl powiedzie się i wy moi przyjaciele, koledzy i współpracownicy powrócicie do domów, do swoich rodzin na czas i bezpiecznie.

Setki tysięcy marynarzy z całego świata jest wciąż uwięzionych, pracujących na statkach po wygaśnięciu ich pierwotnych terminów kontraktów i nie mogą zostać zwolnieni do domów. Wycięczenie psychiczne oraz fizyczne po tak długim okresie przebywania na morzu ma znaczący wpływ na pełnienie obowiązków, a to zwiększa również ryzyko incydentów morskich i katastrof środowiskowych, co stanowi również zagrożenie dla integralności morskich łańcuchów dostaw, które stanowią ponad 90% światowego handlu.

Pomimo znacznych wysiłków organizacji międzynarodowych, związków, firm i niektórych rządów w celu rozwiązania tego kryzysu, sytuacja zaczyna się pogarszać, ponieważ rządy wprowadzają coraz więcej zakazów podróżowania w odpowiedzi na nowe szczepy wirusa Covid-19. Szereg kluczowych kwestii pozostawia tę krytyczną sytuację wciąż nierozwiązaną.

„Wszyscy jesteśmy świadkami kryzysu humanitarnego na morzu. Przez całą pandemię koronawirusa my marynarze dostarczaliśmy światu żywność, energię i inne niezbędne towary, nie mając pojęcia, kiedy będziemy mogli wrócić do domu, do swoich rodzin. Staliśmy się zakładnikami naszej pracy. Przyszłość jest wciąż nie jasna i powoduje więcej problemów niż nam się wydaje: zdrowie psychiczne (nikt po tak długim pobycie na statku nie będzie chciał wracać na statek za 2-3 miesiące co spowoduje pogłębianie się kryzysu z powodu braku ludzi do pracy), ważność naszych dokumentów oraz świadectw morskich, coraz niższe pensje i brak możliwości emerytalnych nie są zachęcające do wyboru tej pracy jako opłącalnej życiowo. To tylko kilka potencjalnych problemów z którymi musimy się zmierzyć.

Te wszystkie firmy i organizacje uznają, że ponoszą wspólną odpowiedzialność w oparciu o ich role w całym morskim łańcuchu wartości i aby zapewnić jak najszybsze rozwiązanie kryzysu, podpisaliśmy “the Neptune Declaration“. Moją misją jako MarynarzSwiata.pl jest dzielenie się z wami kolejnymi informacjami na temat tego kryzysu oraz walka o poprawę waszego, a także mojego statusu na morzu.

Aktualna lista firm oraz instytucji znajduje się pod tym linkiem.

Zrobię wszystko, żeby temu zadaniu sprostać…
MarynarzSwiata.pl