Certyfikaty morskie potrzebne do pracy na statku

Dzisiejszy temat to Certyfikaty morskie. Zawód marynarza jest zawodem o szerokim i zróżnicowanym profilu. Obejmują wiele różnych zadań i obowiązków, z których wszystkie są podzielone pomiędzy różne działy na statku. Przykładowo, między innymi dział pokładowy na zbiornikowcu zajmie się ładunkiem i konserwacją, dział maszynowy zajmie się pomocą techniczną i mechaniką ogólną w siłowni, a kucharz jako przedstawiciel działu hotelowego zajmuje sprawami związanymi z żywnością i porządkiem w pomieszczeniach socjalnych i mieszkalnych.

Ale bez względu na to, w jakim dziale planujesz ostatecznie pracować, jedno pozostaje niezmienne, a mianowicie, że marynarz zainteresowany karierą w jednym z wielu zawodów morskich musi posiadać odpowiednie uprawnienia do pracy na statku potwierdzone poprzez certyfikaty morskie.

Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji, w zasadzie nie zajdziesz zbyt daleko…

Oczywiście szkolenie jest kluczowym aspektem, a umiejętności i zdobywanie kwalifikacji potrzebnych do pracy na morzu jest tutaj wręcz wymogiem podstawowym. Oprócz tego istnieją również bardzo specyficzne cechy charakteru, których potrzebują wszyscy marynarze, bez względu na to, czy szukają pracy na statku towarowym na poziomie pomocniczym, czy są już dalej w swojej karierze.

Jakie certyfikaty morskie są potrzebne do pracy na morzu?

Oczywiście wymagania dotyczące marynarzy zależą od rodzaju stanowiska, jakiego poszukuje marynarz. Oczywiście kucharz na statku będzie potrzebował zupełnie innego zestawu umiejętności niż zwykły marynarz , starszy oficer czy elektryk.

Jednak jedną wspólną cechą wszystkich stanowisk jest to, że świadectwa marynarzy muszą być wydane przez odpowiednie urzędy i były ważne (zazwyczaj 5 lat lub dożywotnio)

W tym wpisie na blogu przyjrzymy się tylko niektórym z certyfikatów, które bezwzględnie musi posiadać marynarz zatrudniony na statku.

Teraz zaczniemy od przyjrzenia się certyfikatom potrzebnym kapitanom statku i oficerom pokładowym.

Jakich certyfikatów potrzebuje kapitan statku oraz oficerowie pokładowi i maszynowi?

Wymagania dotyczące stanowisk morskich są zasadniczo takie same i wymagają, aby każdy, kto ubiega się o jedno z tych stanowisk, posiadał Certyfikat kompetencji (COC), który jest właściwy dla stopnia marynarza i bandery statku.

Certyfikaty morskieKażda osoba ubiegająca się o którąkolwiek z tych prac na morzu będzie również potrzebować odpowiednich kwalifikacji STCW (Międzynarodowa konwencja o standardach wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw i wacht) w zakresie technik przetrwania, zapobiegania pożarom i gaszenia pożarów oraz bezpieczeństwa osobistego i odpowiedzialności wspólnej.

Niezbędne są również kompetencje medyczne, podobnie jak szkolenie w zakresie GMDSS GOC (Global Maritime Distress Safety System) i wyznaczonych obowiązków w zakresie ochrony.

Certyfikaty morskiePrzeczytaj więcej:

Niewątpliwym jest, że do pracy na morzu należy być bezwzględnie zdrowym i to zdrowie należy sprawdzać nie rzadziej niż co dwa lata. Służy do tego świadectwo morskie wystawiane przez odpowiedniego medyka. Świadectwo te w nomenklaturze angielskiej nazywa się ENG1 i jej równoważne ekwiwalenty.

Świadectwa pierwszej pomocy medycznej, opieki nad chorym, a także zaawansowane certyfikaty przeciwpożaroweh oraz CPSC i RB (Proficiency in Survival Craft and Rescue Boats) są tutaj niezmiernie ważne jeżeli będziesz chciał pracować jako oficer na statku.

Certyfikaty morskie jakich potrzebuje marynarz

Morskie agencje rekrutacyjne zwykle poszukują zdolnych marynarzy (OS i AB) do obsadzenia swoich statków towarowych. Jest to stanowisko załogi szeregowej, których obowiązkiem jest czyszczenie, polerowanie pokładu oraz stref wspólnych, a także załadunek i rozładunek ładunku. AB asystują również przy cumowaniu statku i prowadzeniu wacht na morzu.

Do pracy na stanowiskach marynarzy AB wymagane jest posiadanie certyfikatu Deck hand dla OS (Ordinary Seaman) lub dyplomy AB (Able Seaman).
zielono-biała apteczka z plamami oleju

Dodatkowe szkolenia w zakresie znajomości morskiej Seagull CBT

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że firmy coraz częściej wymagają szkoleń w zakresie znajomości morskiej różnego rodzaju zagadnień. Najczęściej obejmuje to szkolenie z obsługi radaru, znajomości MARPOL. Wiedza ta jest najczęściej sprawdzana za pomocą aplikacji Seagull CBT i CES, gdzie wymagana wiedza jest sprawdzana poprzez jednorazowy test w języku angielskim i uzyskanie minimalnego wyniku 65% jest czasem zadaniem bardzo trudnym.

Cechy osobowości potrzebne do pracy na morzu

Oprócz umiejętności, kwalifikacji i niezbędnych szkoleń, których będziesz potrzebować w swoim CV to osobowość marynarza odgrywa tutaj kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu.

Bez względu na to, czy jesteś kapitanem statku czy kadetem pokładowym, musisz być, zaradny i posiadać niezbędną siłę psychiczną i fizyczną, aby móc spędzać czas z dala od ukochanych osób na lądzie nie rzadko przez kilka miesięcy.

Umiejętności komunikacyjne i pracy w zespole są niezmiernie ważne!