Jak zminimalizować transfer danych na statku? Porady praktyczne

Jak zminimalizować transfer danych na statku? To bardzo proste. Dzisiaj przygotowałem dla was post praktyczny. Jest on praktyczny nie tylko dla ludzi pracujących na statku / offshore ale i również dla osób które znajdują się na lądzie. Chcę wam pokazać jak skutecznie ograniczyć zużycie danych internetowych nawet do 95% w bardzo prosty sposób. W dzisiejszych czasach statki są już zaopatrzone w stały dostęp do internetu. Jednak często jest tak że za ten dostęp musicie płacić i to nie małe pieniądze ale są na to sposoby aby płacić mniej i ten właśnie sposób drogi czytelniku dzisiaj przedstawię.

Niestety z uwagi na ograniczenia technologiczne użytkownicy systemów Apple i Windows Mobile nie będą mogli z tej porady skorzystać. Dotyczy ona telefonów, tabletów lub innych urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android.

Jedyne czego potrzebujesz to aplikacja NoRoot Firewall (link do niej znajduje się na dole artykułu). Jest to bardzo łatwa w użyciu aplikacja służąca do blokady ruchu wychodzącego z naszego urządzenia. Większość aplikacji Android wymaga dostępu do internetu aby wysłać lub odebrać pakiety danych o których ty możesz nawet nie wiedzieć. Jest tego całkiem sporo (uaktualnienia, powiadomienia, wysyłanie danych statystycznych, reklamy, itp). NoRoot Firewall pozwala Ci na ścisłą kontrolę tego co z Twojego urządzenia może zostać wysłane i na jakich warunkach (odbiór pakietów danych zawsze odbywa się jako request, czyli najpierw aplikacja wysyła pakiet request aby później otrzymać dane).

Jak sama nazwa aplikacji wskazuje, nie potrzebuje ona do działania uprawnień root (zwykły użytkownik tej funkcji właściwie nie potrzebuje). Jak również nie wymaga zbędnych uprawnień systemu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co to jest konto root, to na końcu artykułu znajdziesz wyjaśnienie. Ale wracając do tematu jak zminimalizować transfer danych, wiele aplikacji, które znajdziesz w Google Play wymaga uprawnień root, a co za tym idzie stają się zupełnie nieprzydatne dla zwykłego użytkownika. Inaczej sprawa wygląda z NoRoot Firewall. Do poprawnego działania aplikacja tworzy połączenie VPN (na końcu artykułu również wyjaśnienie) – wirtualny tunel wewnątrz urządzenia i na tym etapie blokuje lub przepuszcza ruch do następnego węzła czyli na zewnątrz urządzenia.

Kiedy jakakolwiek aplikacja będzie wymagała dostępu do internetu (WIFI lub sieć komórkowa), wówczas NoRoot Firewall to wyłapie i wyświetli odpowiedni komunikat oraz prośbę o decyzję czy takiego dostępu udzielić lub nie. Dla każdej z aplikacji tworzona jest wówczas reguła zachowania i nie wymagane jest ciągłe jej potwierdzanie. Oczywiście można również zmienić swoją decyzję i przydzielić aplikacji odwrotnych ustawień niż te przydzielone na początku.

Zdjecie noroot firewall

Aplikacja pozwala również na zastosowanie specjalnych filtrów globalnych (dla wszystkich aplikacji) jak i również dla konkretnych aplikacji tak aby zablokować wyświetlanie reklam czy ruch statystyczny, a przy tym pozwolić na normalny dostęp do internetu dla danej aplikacji. Co ważne dostęp do internetu może być przydzielony/odmówiony w zależności od połączenia do WIFI i/lub sieci komórkowej. Możemy odmówić np. dostępu do sieci aplikacji Dropbox, kiedy jesteśmy tylko połączeni przez sieć komórkową, a innym aplikacjom tego dostępu udzielić.

Jak zminimalizować transfer danych

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Masz ścisłą kontrolę nad ruchem wychodzącym i dzięki temu możesz ograniczyć możliwość utraty danych karty kredytowej czy hasła poprzez złośliwe aplikacje, które mogą być zainstalowane na Twoim urządzeniu.

Jak zminimalizować transfer danych kiedy licznik danych w Twoim telefonie tak czy inaczej wzrasta, nie martw się to dane zliczane w tunelu VPN i one nie wychodzą na zewnątrz (nie obciążają Twojego transferu).

Jeżeli nie jesteście pewni co do aplikacji, które możecie wyłączyć , a które nie to nie obawiajcie się. Nic się nie zepsuje. Działa tu zasada jeżeli nie wiem co to jest to należy to wyłączyć. Kiedy będziesz tego potrzebował po prostu udzielisz dostępu.

Zalety:

  • Obniżenie ilości danych wychodzących z twojego urządzenia. Nawet do 95%
  • Możliwość blokady reklam, bez utraty dostępu do internetu dla aplikacji
  • Zauważalna różnica w prędkości dostępu do internetu poprzez blokadę zbędnego ruchu
  • Możliwa jest ścisła kontrola nad danymi prywatnymi, które mogą zostać przesłane z waszego urządzenia (np. Poprzez złośliwe aplikacje wykradające dane kart kredytowych, haseł)

Wady:

  • Słabo współpracuje z sieciami IPv6, wykorzystującymi technologię LTE (autor pracuje nad rozwiązaniem)

Pobrać aplikację możesz tutaj:
NoRoot Firewall (Za darmo) | Google Play
(Rozmiar: 1Mb, Wymaga: Android minimum 4.0)

I to by było na tyle w temacie ograniczenia zużycia danych, oraz zabezpieczenia swojego urządzenia. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania związane z tym tematem to śmiało piszcie w komentarzu, prywatnej wiadomości lub po prostu na mejla.

Jeżeli jesteście zainteresowani jak zrobić to samo ale na komputerze to napiszcie, a postaram się przygotować taki poradnik. Poniżej wyjaśnienia użytej terminologii w artykule na podstawie Wikipedia Polska.

–TERMINOLOGIA–

Virtual Private Network (VPN), wirtualna sieć prywatna – tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.

Wirtualne Sieci Prywatne charakteryzują się dość dużą efektywnością, nawet na słabych łączach (dzięki kompresji danych) oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa (ze względu na szyfrowanie). Rozwiązanie to sprawdza się w firmach, których pracownicy często podróżują lub korzystają z możliwości telepracy.

Tunelowanie VPN jest również wykorzystywane do ochrony przed monitorowaniem ruchu sieciowego przez agendy rządowe. Pozwala w sposób bezpieczny komunikować się z krajów z silną cenzurą (np. Chiny, Iran), a także w przypadku transmisji obarczonej ryzykiem prawnym (np. współdzielenie plików). Istnieją techniki blokowania połączeń VPN.

Konto ROOT (z ang. dosłownie korzeń) – tradycyjna nazwa konta, które ma pełną kontrolę nad systemem operacyjnym. Z założenia konto root nie powinno być używane do pracy, do której wystarczyłoby zwykłe konto z ograniczonymi uprawnieniami.

Domyślnie root ma dostęp do wszystkich komend i plików w systemie. Możliwa jest nawet sytuacja, w której root może usunąć całą zawartość dysku, na którym system jest zainstalowany (możliwe jest wtedy używanie tylko tych programów i elementów systemu, które zostały wcześniej wczytane do pamięci operacyjnej).

Używanie konta ROOT w wielu przypadkach może spowodować utratę gwarancji urządzenia. Szczegółów należy szukać w umowie gwarancyjnej urządzenia.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Virtual_Private_Network
https://pl.wikipedia.org/wiki/Root