Recenzja Blue Light Filter – dbaj o swoje oczy

Po ciepłym przyjęciu recenzji poprzedniej aplikacji [jeżeli jeszcze o tym nie czytałeś to zapraszam tutaj], postanowiłem przedstawić następną aplikację, która wspaniale sprawdza się podczas pracy z telefonem, tabletem czy komputerem w warunkach nocnych przy braku światła naturalnego.

Może na początek dowiemy się czym jest światło niebieskie i jaki ma ona wpływ na nasze ciało.

Wysoka temperatura koloru (ponad 5000 k) pobudza, a niska temperatura koloru (2700 – 3000k) sprawia że stajemy się śpiący. Niebieskie światło należy do kolorów o wysokiej temperaturze. Ma krótkie fale, o zakresie widoczności od 380 do 550 nm i wpływa na regulację rytmu dobowego.

Jest ono również szkodliwe gdyż narażenie na niebieskie światło hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu wpływającego na rytm dobowy. Badania naukowe dowodzą, że niebieskie światło powoduje poważne zagrożenie dla neuronów siatkówki i powoduje związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

No a jak zastosować to w praktyce na statku? Nieunikniona jest praca w nocy tak więc tym bardziej powinniśmy postarać się o prawidłowe warunki pracy i zadbać o nasz wzrok.

Powyższa aplikacja dotyczy telefonów i tabletów, ale bardzo łatwo wyszukać aplikację np. f.lux, która współpracuje z komputerem PC. Windows 10 posiada taką funkcję zaimplementowaną jednak jest to tylko przełącznik włącz / wyłącz bez możliwości ustawienia wartośi kolorów.

Wracając do aplikacji na mniejsze urządzenia, ustawienia aplikacji są banalnie proste i dotyczą wybrania zakresu świecenia czyli kolorów (używam najczęściej ustawienie świecy), natężenia (30%) oraz ściemnienia ekranu (~40%). Aplikacja pozwala dodatkowo na ustawienie timera, tak aby funkcje uruchamiały się o zadanej godzinie lub deaktywowały zgodnie z twoim ustawieniem.

Najważniejszym jednak jest by ograniczyć pracę w warunkach nocnych do minimum, a jeżeli musimy pracować to użyć aplikacji, która zadba o prawidłowe wyświetlenie kolorów na waszym ekranie.Pamiętajmy również o tym by robić przerwy od korzystania z urządzenia przynajmniej 10 min przerwy co kazdą godzinę pracy.

I to dzisiaj na tyle. Życzę wam spokojnych wacht.